RANCANGAN PELAJARAN TAHUNAN PERDAGANGAN
TINGKATAN 5
TAHUN 2012
Minggu / Waktu
|
Bidang Pembelajaran
|
Hasil Pembelajaran
|
Catatan Aktiviti
Pembelajaran
|
Minggu
Ke 1
4.01.12
-
6.01.12
Minggu Ke 2
9.01.12
–
13.01.12
Minggu Ke 3
|
8.1 Sistem
Perbankan.
a.
Perbankan Konvensional.
b.
Perbankan Islam
8.2 Jenis-jenis
Bank.
a.
Bank Pusat.
b.
Bank Perdagangan.
i. Bank
Islam
8.2 Jenis-jenis Bank.
c.
Bank Saudagar.
d.
Bank Badan Berkanun.
e.
Bank Koperasi.
|
Aras 1
1.
Membezakan system perbankan konvensional dan system perbankan secara
Islam.
Aras 1
1.
Menerangkan fungsi Bank Pusat dan Bank Perdagangan.
2. Membezakan Bank Perdagangan dengan Bank
Islam.
Aras 2
1. Menjelaskan perbezaan antara setiap jenis
bank.
Aras 1
1. Menerangkan fungsi Bank Saudagar, Bank
Badan Berkanun dan Bank Koperasi.
Aras 2
1. Menjelaskan perbezaan antara setiap jenis
bank.
|
1. Guru
mengarahkan murid –murid ke bank untuk mendapatkan maklumat tentang perbankan
konvensional dan Bank Islam.
2.
Murid-murid membezakan system Perbankan Konvensional dan Perbankan
Islam.
3.
Mendapatkan maklumat dari Laman Web bank Pusat. – www.bnm.gov.com.my
1. Pelajar
diminta mengenalpasti jenis-jenis bank berdasarkan logo bank yang dipamerkan.
2. Melengkapkan carta pengelasan jenis-jenis
bank.
3. Pembentangan berkumpulan (fungsi Bank Pusat
dan Bank Perdagangan).
4. Mendapatkan maklumat dari Laman Web.
-
Bank Islam (www. Bank islam.com.my)
-
Bank Perdagangan (www.ocbc.com.my)
-
Bank Pusat (www.bnm.gov.com.my)
1. Pembentangan berkumpulan (fungsi).
2. Perbincangan.
3. Mendapatkan maklumat dari Laman Web.
-
Bank Saudagar (www.cimb.com.my)
-
Bank Badan Berkanun (www.bsn.com.my)
- Bank Koperasi (www.bank
rakyat.com.my)
|
Minggu / Waktu
|
Bidang Pembelajaran
|
Hasil Pembelajaran
|
Catatan Aktiviti
Pembelajaran
|
Minggu Ke 4
16.01.12 –
20.01.12
Minggu Ke 5
Minggu Ke 6
23.01.12
– 27.01.12
|
8.3 Perkhidmatan
Bank Perdagangan.
a.
Menerima simpanan.
b.
Kemudahan pembayaran.
8.3 Perkhidmatan
Bank Perdagangan.
c.
Kemudahan Pembiayaan.
d.
Perkhidmatan
8.4 Cek
a.
Jenis-jenis cek dan penggunaannya.
b.
Faedah menggunakan cek.
c.
Jenis-jenis cek lain.
d.
Cek tak layan.
|
Aras 1
1.
Menerangkan bentuk-bentuk perkhidmatan bank perdagangan dan
kegunaannya.
Aras 2
1.
Menjelaskan kepentingan setiap bentuk perkhidmatan Bank Perdagangan
kepada pelanggan bank.
Aras 1
1.
Menerangkan bentuk perkhidmatan pembiayaan Bank Perdagangan.
2.
Membezakan antara pinjaman dan overdraf.
Aras 2
1.
Menjelaskan kepentingan setiap bentuk perkhidmatan Bank Perdagangan
kepada pelanggan.
Aras 3
1. Membuat
keputusan pemilihan perkhidmatan bank yang sesuai untuk pelbagai jenis
pelanggan bank.
Aras 1
1.
Menerangkan penggunaan berbagai jenis cek.
2.
Mengenalpasti sebab-sebab cek tak layan.
3. Melakarkan cek.
4. Menghuraikan kelebihan dan kelemahan
penggunaan cek.
5. Menjelaskan perbezaan cek terbuka dan
tertutup.
|
1. Risalah bank dan produknya.
2. Ceramah oleh pegawai bank.
3. Perbincangan kumpulan.
1. Risalah bank dan produknya.
2. Ceramah oleh pegawai bank.
3. Perbincangan kumpulan.
1. Murid
meneliti specimen cek yang ditunjukkan oleh guru.
2. Guru
meminta pelajar mencari maklumat tentang Biro maklumat cek, jenis cek dan
penggunaannya pada kelas sebelumnya.
3.
Perbincangan kumpulan – cara menggunakan cek.
4.
Perbincangan kumpulan - sebab-sebab
cek tak layan, kelebihan dan kelemahan penggunaan cek.
5. Melakar setiap jenis cek.
6.
Mengedarkan Borang Tugasan GLA – murid-murid mengisikan perbezaan cek
terbuku dan cek tertutup.
|
Minggu / Waktu
|
Bidang Pembelajaran
|
Hasil Pembelajaran
|
Catatan Aktiviti
Pembelajaran
|
Minggu Ke 7
30.01.12
-
03.02.12
Minggu Ke 8
06.02.12
-
10.02.12
Minggu Ke 9 & Minggu
Ke 10
13.02.12
-
17.02.12
|
8.5 Institusi
Kewangan Lain.
a.
Syarikat Kewangan.
b.
Syarikat Pajakan.
c.
Syarikat Pemfaktoran.
d.
Syarikat Jaminan Kredit Malaysia.
9.1 Insurans.
a.
Pengenalan kepada Insurans.
b.
Konsep Insurans.
c.
Jenis risiko.
d.
Peranan Insurans.
9.2 Prinsip-prinsip
Insurans.
a.
Kepentingan boleh diinsuranskan.
b.
Penuh Percaya.
c.
Ganti rugi.
d.
Prinsip Takaful
|
Aras 1
1. Menerangkan cirri dan fungsi setiap jenis
institusi kewangan lain.
Aras 1
1. Menerangkan konsep, peranan dan
istilah-istilah dalam insurans.
2. Mengenalpasti jenis-jenis risiko.
Aras 2
1. Menghuraikan konsep pemusatan risiko.
Aras 1
1. Menerangkan prinsip-prinsip Insurans.
2. Membandingkan Insurans Konvensional dengan
Takaful.
Aras 2
1.
Menjelaskan dengan contoh factor-faktor yang mempengaruhi kadar
premium
Insurans.
2. Menjelaskan prinsip-prinsip Takaful.
3. Menjelaskan implikasi setiap prinsip
Insurans ke atas tuntutan ganti rugi.
|
1. Pembahagian kumpulan mengikut jenis
institusi kewangan lain :-
-
cari maklumat dalam Laman Web.
Cth : http: (www.publicfinance.com.my)
2. Murid-murid mengisi rajah pancaran :-
i.
jenis.
ii.
Cirri.
iii.
Fungsi.
1. Guru
meminta murid-murid menamakan syarikat-syarikat Insurans yang mereka tahu.
2. Guru
menyediakan ambar-gambar kejadian yang menunjukkan risiko seperti kebakaran.
3.
Membincangkan jenis-jenis risiko yang boleh diinsuranskan dan tidak
boleh diinsuranskan berdasarkan gambar yang ditunjukkan oleh guru.
4. Guru
mengagihkan murid-murid kepada 6 kumpulan untuk membincangkan peranan
insurans bagi satu pihak.
1.
Menyediakan situasi-situasi untuk menerangkan prinsip-prinsip
Insurans.
2.
Mengenalpasti prinsip-prinsip yang terlibat berdasarkan situasi yang
diberikan guru.
3.
Penerangan prinsip ganti rugi.
|
Minggu / Waktu
|
Bidang Pembelajaran
|
Hasil Pembelajaran
|
Catatan Aktiviti
Pembelajaran
|
Minggu Ke 11 dan Minggu Ke
12
20.02.12
-
24.02.12
Minggu Ke 13 dan Minggu Ke
14
27.02.12
-
09.03.12
|
9.3 Jenis
Insurans
a.
Insurans Kemalangan.
b.
Insurans Kebakaran.
c.
Insurans Hayat.
d.
Insurans Perkapalan/
Penerbangan.
e.
Insurans-insurans lain.
9.4 Takaful.
a.
Prinsip Takaful.
b.
Produk Takaful.
9.5 Belian
polisi dan tuntutan gantirugi.
a.
Prosedur membeli polisi.
b.
Prosedur membuat tuntutan gantirugi.
|
Aras 1
1.
Mengetahui jenis-jenis dan kegunaan insurans.
Aras 2
1.
Menjelaskan dengan contoh factor-faktor yang mempengaruhi kadar
premium insurans.
Aras 3
1.
Mencadangkan jenis polisi insurans yang sesuai bagi sesuatu jenis
perniagaan dan individu.
Aras 1
1.
Membandingkan Insurans Konvensional dengan Takaful.
Aras 2
1.
Menjelaskan Prinsip-prinsip Takaful.
Aras 1
1.
Mengetahui cara-cara membeli polisi dan membuat tuntutan gantirugi.
Aras 2
1. Menjelaskan implikasi setiap prinsip
insurans ke atas tuntutan gantirugi.
|
1.
Persediaan untuk menjemput penceramah yang terdiri daripada wakil
syarikat insurans.
2. Sediakan
satu kajian kes tentang suatu perniagaan dan risiko-risiko yang mungkin
dialaminya.
3. Aktiviti ‘Jig-saw’.
1. Mengumpul maklumat dari ceramah dan
soaljawab untuk membandingkan insurans konvensional dengan takaful.
1. Carta Aliran menunjukkan prosedur membeli
polisi dan membuat tuntutan gantirugi.
2. Jemputan ceramah dari wakil Syarikat
Insurans.
|
Minggu / Waktu
|
Bidang Pembelajaran
|
Hasil Pembelajaran
|
Catatan Aktiviti
Pembelajaran
|
Minggu Ke 15
19.03.12
-
30.03.12
Minggu Ke 16
02.04.12
-
13.04.12
Minggu Ke 17
16.04.12
-
20.04.12
|
10.1 Pengangkutan.
a.
Peranan pengangkutan.
10.2 Jenis
pengangkutan.
a.
Pengangkutan Darat.
10.2 Jenis pengangkutan.
b.
Pengangkutan Laut.
c.
Pengangkutan Udara.
d.
Saluran Paip.
10.3 Pengkontenaan.
a.
Maksud pengkontenaan.
b.
Pengangkutan Antarabangsa Routier.
(Transport International Routier)
|
Aras 1
1.
Menerangkan peranan dan jenis-jenis pengangkutan.
Aras 1
1.
Mengenalpasti kelebihan dan kelemahan pengangkutan darat.
Aras 2
1.
Menjelaskan dengan contoh kepentingan pengangkutan kepada sesuatu
jenis perniagaan.
Aras 1
1.
Mengenalpasti kelebihan dan kelemahan pengangkutan laut, udara dan
saluran paip.
Aras 2
1.
Menghuraikan jenis-jenis pengangkutan laut, uadara dan saluran paip.
2. Memilih
jenis pengangkutan yang sesuai bagi membantu perniagaan.
Aras 3
1. Mengkritik setiap jenis pengangkutan.
2. Membuat
gambaran mental tentang aktiviti dalam perniagaan.
Aras 1
1. Menerangkan maksud pengkontenaan dan
Pengangkutan Antarabangsa Routier (TIR).
|
1.
Murid-murid menyenaraikan peranan pengangkutan berdasarkan gambar yang
diberikan.
2.
Menyelesaikan kajian kes tentang jenis barang yang sesuai bagi
pengangkutan darat dan rasionalnya.
1.
Murid-murid dikehendaki menyediakan folio pengangkutan.
1. Pelajar menyediakan peta minda tentang
kelebihan dan kelemahan pengkontenaan secara kumpulan.
|
Minggu
/ Waktu
|
Bidang
Pembelajaran
|
Hasil
Pembelajaran
|
Catatan
Aktiviti Pembelajaran
|
Minggu Ke 18
23.04.12
-
27.04.12
Minggu Ke 19
30.04.12
-
4.05.12
Minggu Ke 20
|
10.4 Pemilihan
jenis pengangkutan.
a.
Faktor-faktor pemilihan jenis pengangkutan.
11.1 Komunikasi.
a.
Peranan Komunikasi.
b.
Perkhidmatan Komunikasi.
i.
Televisyen dan Radio.
ii.
Perkhidmatan Pos.
ii.
Perkhidmatan Pos
|
Aras 1
1.
Mengenalpasti agensi-agensi yang berkaitan dengan bidang pengangkutan.
2.
Menerangkan factor-faktor pemilihan jenis pengangkutan.
Aras 2
1. Memilih
jenis pengangkutan yang sesuai bagi membantu perniagaan.
Aras 3
1. Membuat
keputusan rasional dalam memilih jenis pengangkutan.
Aras 1
1.
Menerangkan peranan komunikasi.
2.
Menerangkan jenis perkhidmatan komunikasi yang sesuai digunakan dalam
perniagaan.
3.
Menerangkan cirri-ciri setiap jenis perkhidmatan pos.
a.
Perkhidmatan Mel.
i.
Mel Biasa.
ii.
Mel Khas
Aras 1
1. Menerangkan cirri-ciri setiap jenis
perkhidmatan pos.
a.
Perkhidmatan Kaunter.
b.
Perkhidmatan Agensi.
c.
Perkhidmatan Lain.
|
Murid-murid
menyediakan Folio / Buku skrap agensi pengangkutan berkenaan secara
berkumpulan.
-
Lembaga Pelabuhan.
- Lembaga Perlesenan Kenderaan Perdagangan
(LPKP).
-
Jabatan Pengangkutan Jalan (JPJ).
-
Sistem Penerbangan Malaysia
(MAS).
-
Jabatan Penerbangan Awam (DCA).
-
Petronas.
-
Keretapi Tanah Melayu Berhad (KTMB).
- Jabatan Laut (syahbandar).
- Malaysian International Shipping
Corporation (MISC).
-
PUSPAKOM.
1. Pembelajaran Koperatif JIG-SAW.
2. Melengkapkan rajah pancaran.
3. Pelajar
memberikan pendapat tentang bahan ransangan (sumbangsaran).
4. Murid mengelas ransangan mengikut
perkhidmatan utama Pejabat Pos.
1. Murid menyediakan Folio Perkhidmatan
Pejabat Pos.
2. Murid melengkapkan carta pengelasan
perkhidmatan pos.
|
Minggu / Waktu
|
Bidang Pembelajaran
|
Hasil Pembelajaran
|
Catatan Aktiviti Pembelajaran
|
Minggu Ke 21
21.05.12
-
15.06.12
Minggu
Ke 22
18.06.12
-
22.06.12
Minggu Ke 23
25.06.12
-
29.06.12
|
iii.
Perkhidmatan Telekomunikasi.
iv.
Perkhidmatan Kurier.
12.1 Pergudangan.
a.
Peranan pergudangan.
b.
Ciri-ciri gudang yang baik.
12.2 Jenis-jenis
gudang.
a.
Gudang pengilang.
b.
Gudang pemborong.
c.
Gudang peruncit.
d.
Gudang kerajaan.
e.
Gudang sejuk.
|
Aras 1
1.
Menerangkan cirri-ciri setiap jenis perkhidmatan telekomunikasi.
2.
Menerangkan agensi yang terlibat dalam perkhidmatan telekomunikasi.
Aras 2
1.
Menjelaskan factor-faktor pemilihan sesuatu jenis perkhidmatan
komunikasi.
Aras 3
1. Mencadangkan
jenis-jenis perkhidmatan komunikasi yang sesuai kepada peniaga.
Aras 1
1.
Menerangkan maksud dan peranan pergudangan.
2. Menerangkan kepentingan gudang.
3. Menyatakan cirri-ciri gudang yang baik.
Aras 2
1. Menjelaskan ciri-ciri gudang yang baik.
Aras 3
1.
Mencadangkan kaedah pengendalian gudang yang baik.
Aras 1
1. Menerangkan jenis-jenis gudang.
Aras 2
1. Menghuraikan
dengan contoh kepentingan gudang kepada peniaga dan pengeluar.
|
1. Kajian
Kes :
Memilih perkhidmatan pos / telekomunikasi yang sesuai dengan kes.
2. Murid
memberikan pendapat tentang cirri-ciri dan kegunaan alat telekomunikasi
berdasarkan gambar yang ditunjukkan.
3. Melengkapkan rajah pancaran.
4.
Perbincangan perkhidmatan kurier dan membandingkannya dengan
perkhidmatan pos.
5. Murid
membincangkan semua maklumat yang dikumpulkan dalam Borang GLA bagi menjawab
soalan tugasan.
1. Murid-murid melengkapkan rajah pancaran
pergudangan.
2.
Murid-murid memberi pendapat cirri-ciri gudang yang baik berdasarkan
Kajian Kes.
1.
Murid-murid dibahagikan kepada 5 kumpulan untuk mencari maklumat
tentang cirri-ciri gudang.
2.
Pembentangan hasil kerja kumpulan oleh Ketua Kumpulan.
3. Guru membuat rumusan.
|
Minggu
/ Waktu
|
Bidang
Pembelajaran
|
Hasil
Pembelajaran
|
Catatan
Aktiviti Pembelajaran
|
Minggu Ke 24
02.07.12
-
06.07.12
Minggu Ke 25
09.07.12
-
13.07.12
Minggu Ke 26
16.07.12
-
20.07.12
|
12.3 Jenis-jenis
gudang.
a.
Gudang berbon.
13.1 Promosi.
a.
Peranan promosi.
b.
Promosi dalam pemasaran.
13.2 Jenis
promosi.
a.
Pengiklanan.
b.
Promosi Jualan.
c.
Jualan Terus.
d.
Publisiti.
|
Aras 1
1. Menerangkan maksud gudang berbon.
Aras 2
1.
Menjelaskan kepentingan gudang berbon kepada kerajaan dan peniaga.
Aras 1
1.
Menerangkan maksud dan peranan promosi.
2.
Mengenalpasti kaitan promosi dengan pemasaran.
Aras 2
1.
Menjelaskan cara bagaimana promosi membantu perniagaan.
2.
Menghuraikan kaitan promosi dalam pemasaran.
Aras 1
1. Mengenalpasti setiap jenis promosi.
2.
Menerangkan cirri-ciri setiap jenis promosi.
Aras 2
1.
Menjelaskan perbezaan antara jenis-jenis promosi.
Aras 3
1.
Mencadangkan jenis-jenis promosi yang sesuai bagi sesuatu barangan.
|
1. Guru
menjelaskan maksud gudang berbon dan maksud ‘bon’.
2.
Murid-murid diarah melengkapkan grafik carta tulang ikan untuk
menyenaraikan kepentingan gudang berbon kepada kerajaan dan peniaga.
3. Guru
merumuskan kepentingan gudang berbon.
1. Lakonan
iklan sesuatu produk. Soal jawab
maksud dan peranan promosi sesuatu produk serta kaitannya dengan pemasaran.
2.
Penerangan ringkas konsep produk, promosi, harga dan agihan. ( 4P )
1. Simulasi
berkaitan pelbagai jenis promosi mengikut 4 kumpulan :-
Kumpulan 1 -
Pengiklanan.
Kumpulan 2 -
Promosi Jualan.
Kumpulan 3 -
Jualan Terus.
Kumpulan 4 -
Publisiti.
|
Minggu
/ Waktu
|
Bidang
Pembelajaran
|
Hasil
Pembelajaran
|
Catatan
Aktiviti Pembelajaran
|
Minggu Ke 27
23.07.12
-
27.07.12
Minggu Ke 28
30.07.12
-
03.08.12
Minggu Ke 29
06.08.12
-
10.08.12
|
13.3 Media
Pengiklanan.
a.
Media bercetak.
b.
Media elektronik.
c.
Media-media lain.
13.4 Pemilihan
media pengiklanan.
a.
Faktor-faktor pemilihan media pengiklanan.
14.1 Peranan
Kerajaan Dalam Perniagaan.
a.
Penyelidikan dan pembangunan.
|
Aras 1
1. Mengenalpasti jenis-jenis pengiklanan.
2.
Menerangkan jenis dan cirri-ciri pelbagai media pengiklanan.
Aras 2
1.
Menghuraikan cara “gaya
tarikan iklan” untuk menarik perhatian pengguna.
2.
Menjelaskan kelebihan dan kelemahan setiap media pengiklanan.
Aras 1
1.
Menerangkan factor-faktor pemilihan media pengiklanan.
Aras 2
1. Memilih
media pengiklanan yang sesuai bagi mempromosikan sesuatu keluaran.
2.
Menentukan pemilihan jenis pengiklanan yang sesuai bagi sesuatu
barangan.
Aras 1
1.
Menyenaraikan agensi kerajaan yang terlibat di dalam penyelidikan dan
pembangunan.
Aras 2
1.
Menerangkan fungsi utama agensi berikut :-
-
PORIM, MARDI
-
FRIM, MRI
-
SIRIM, RRIM
-
MRRDB, MARDEC
Aras 3
1. Menerangkan kepentingan agensi hasil
penyelidikan dan pembangunan.
|
1.
Murid-murid merakam dan menyiarkan jenis-jenis iklan samada iklan dari
radio atau televisyen.
2.
Murid-murid menyenaraikan jenis-jenis iklan berdasarkan petikan
rakaman di atas.
3.
Folio pelbagai media pengiklanan.
1. Berdasarkan kes, murid-murid membuat
pemilihan cara paling sesuai untuk sesuatu produk diiklankan dan rasional
memilihnya.
1.
Penerangan ringkas dan menyeluruh peranan kerajaan.
2.
Murid-murid dimainta mendapatkan risalah-risalah dari agensi-agensi
yang terlibat.
3. Lawatan ke agensi yang berkaitan.
|
Minggu
/ Waktu
|
Bidang
Pembelajaran
|
Hasil
Pembelajaran
|
Catatan
Aktiviti Pembelajaran
|
Minggu Ke 30
13.08.12
-
17.08.12
Minggu
Ke 31
|
14.1 Peranan kerajaan dalam perniagaan.
b.
Perundangan Perniagaan.
14.1 Peranan
kerajaan dalam perniagaan.
c.
Latihan dan pengurusan.
d.
Kemudahan infrastruktur dan ruang niaga.
14.1 Peranan
kerajaan dalam perniagaan.
e. Promosi
dan Pemasaran.
|
Aras 1
1.
Menyenaraikan Akta-Akta yang terlibat di dalam perundangan perniagaan.
Aras 2
1.
Menerangkan fungsi utama Akta berikut:-
a.
Akta Pendaftaran Perniagaan.
b.
Akta Syarikat.
c.
Akta Kawalan Harga (1946)
Pindaan 1973.
d.
Akta Kalawan Bekalan 1961.
e.
Akata Perihal Dagangan 1972.
f.
Akta Sewa Beli.
Aras 1
1. Mengenalpasti agensi yang terlibat.
2. Membezakan penglibatan agensi dalam
membantu peniaga / pengusaha.
Aras 2
1.
Menjelaskan dengan contoh agensi yang terlibat :-
-
MARA,
PDPN, PLBN, KEMAS,
UDA, PKEN,
-
Jabatan Perkhid. Haiwan.
-
Jabatan Perusahaan Kecil.
Aras 3
1.
Menghuraikan implikasi agensi berkaitan kepada peniaga dan pengguna.
Aras 1
1.
Menyenaraikan agensi kerajaan yang terlibat dalam promosi dan
pemasaran.
Aras 2
1.
Menerangkan fungsi utama agensi berikut :-
|
1. Penerangan
ringkas dan menyeluruh peranan kerajaan.
2. Ceramah
dari pegawai perundangan Kementerian Perdagangan Dalam Negeri Dan hal Ehwal
Pengguna.
3. Risalah akta-akta berkaitan.
1.
Murid-murid diminta mencari / melukis logo agensi yang berkaitan melalui
Laman Web.
2.
Mendapatkan risalah bercetak daripada agensi yang berkaitan.
http: //www.sirim.my.
1. Penerangan ringkas dan menyeluruh peranan
agensi kerajaan yang terlibat dalam promosi dan pemasaran.
2. Risalah dari agensi yang terlibat.
|
Minggu
/ Waktu
|
Bidang
Pembelajaran
|
Hasil
Pembelajaran
|
Catatan
Aktiviti Pembelajaran
|
14.1 Peranan
kerajaan dalam perniagaan.
f.
.Pelepasan Cukai
14.1 Peranan
Kerajaan dalam perniagaan.
g.
Pembiayaan.
|
a. FAMA b.
LPN
c.
LKIM d. Felda
e.
Risda f. Maxtrade
e.
Karyaneka
Aras 3
1.
Menerangkan kepentingan agensi yang terlibat dalam promosi dan
pemasaran.
Aras 1
1.
Menyenaraikan jenis-jenis pelepasan cukai yang ditawarkan oleh
kerajaan dalam perniagaan.
Aras 2
1.
Menerangkan cirri-ciri pelaepasan cukai tersebut :-
a.
Taraf perintis.
b.
Elaun Cukai Pelabuhan.
c.
Elaun Eksport.
d.
Potongan 2 kali bagi promosi ekspot.
e.
Elaun bangunan untuk industri perhotelan.
Aras 3
1. Menerangkan
kepentingan pelepasan cukai kepada perniagaan.
Aras 1
1.
Mengenalpasti agensi-agensi yang terlibat di dalam aspek pembiayaan.
-
MARA, Bank Pertanian,
-
Bank Pembangunan Malaysia
Berhad.
- KEMAS,
- Kem.
Pembangunan Luar Bandar
- Kem.
Belia Dan Sukan
- Bank
Rakyat
|
3. Lawatan ke agensi berkaitan.
1.
Penerangan ringkas dan menyeluruh jenis-jenis pelepasan cukai.
2. Risalah
dari Lembaga Hasil Dalam Negeri mengensi jenis-jenis pelepasan cukai.
3. Lawatan ke pejabat Lembaga Hasil Dalam
Negeri untuk pendedahan jenis-jenis pelepasan cukai.
1. Mengisi borang permohonan mendapatkan
pinjaman.
2. Mendapatkan risalah pembiayaan daripada
agensi yang berkaitan.
|
|
Minggu
/ Waktu
|
Bidang
Pembelajaran
|
Hasil
Pembelajaran
|
Catatan
Aktiviti Pembelajaran
|
Minggu
Ke 32
27.08.12 –
31.08.12
Minggu
ke 33
|
15.1 Konsumerisme
a.
Maksud konsumerisme.
15.2 Perlindungan
Pengguna.
a.
Hak dan tanggungjawab
b.
Tanggungjawab pengeluar.
c. Membeli
dengan bijak.
15.3 Perlindungan
Pengguna.
d. Peranan kerajaan dan agensi lain dalam
melindungi pengguna.
|
Aras 1
1. Menerangkan maksud konsumerisme
Aras 2
1.
Menjelaskan dengan memberi contoh cara pembiayaan dibuat.
a.
Pembiayaan pinjaman modal
b.
Pembiayaan pembelian asset.
Aras 3
1.
Menghuraikan implikasi pembiayaan terhadap peniaga.
.
Aras 1
1. Mengenalpasti hak dantanggungjawab pengguna
dan pengeluar.
Aras 2
1. Mengenalpasti hak dan tanggungjawab
pengeluar.
2. Menjelaskan dengan contoh tanggungjawab
pengeluar.
Aras 1
1. Mengetahui dan menerangkan cara membeli
dengan bijak.
2. Menunjukkan amalan membeli dengan bijak.
|
- Ceramah.
- Sumbangan.
- Akhbar Pengguna.
- Ceramah / Penerangan.
-
Suratkhabar / Utusan Konsumer diedarkan kepada murid-murid untuk
mengenalpasti hak dan tanggungjawab pengguna dan pengeluar.
- Perbincangan didalam kumpulan diadakan
- Ketua Kumpulan membuat pembentangan dan
guru membuat rumusan.
- Suratkhabar / Utusan Konsumer.
- Perbincangan kumpulan.
- Perbincangan kumpulan.
- Suratkhabar.
- Perbahasan.
|
Minggu
/ Waktu
|
Bidang
Pembelajaran
|
Hasil
Pembelajaran
|
Catatan
Aktiviti Pembelajaran
|
Minggu
Ke 34
|
e.
Etika Amalan Perniagaan.
|
Aras 1
1.
Menerangkan peranan kerajaan dan agensi lain dalam melindungi pengguna.
2.
Menyatakan jenis-jenis agensi perlindungan pengguna.
Aras 2
1.
Menghuraikan bagaimana kerajaan dan agensi lain melindungi pengguna.
Aras 3
1. Menilai
amalan penjual dari segi etika amalan perniagaan.
2.
Merumuskan sebab-sebab pengguna perlu dilindungi.
|
- Sumbangansaran.
- Perbincangan.
- Sumbangsaran.
- Menonton TV Pendidikan.
- Main peranan.
Catatan :
Penerangan meliputi tanggungjawab sebagai
pembayar cukai.
|
Tiada ulasan:
Catat Ulasan